Czy mając klaustrofobię można lecieć samolotem? Owszem! Należy się tylko do takiej podróży przygotować. W tym wpisie znajdziecie porady jak przetrwać lot mając klaustrofobię oraz krótką historię o pierwszym locie bliskiej nam osoby cierpiącej na tą fobię oraz lęk wysokości – naszej mamy.
Słowem wstępu – klaustrofobia i jej objawy
Klaustrofobia to nieuzasadniony lęk przed przebywaniem w zamkniętych, niedużych pomieszczeniach oraz przed utknięciem w nich i brakiem możliwości wyjścia. Ludzie cierpiący na klaustrofobię odczuwają paniczny strach przed możliwością bycia uwięzionym. Klaustrofobia objawia się niepokojem, przyspieszonym biciem serca, zimnym potem, hiperwentylacją, wzrostem napięcia mięśniowego, brakiem tchu, nadpobudliwością czy zawrotami głowy.
Klaustrofobia a pierwszy lot samolotem
Przez całe życie słyszałam od mamy, że nigdy nie wsiądzie do samolotu. Lęk przed byciem zamkniętą w puszce bez wyjścia okropnie ją przerażał. A dodając do tego jeszcze lęk wysokości miała mieszankę wybuchową… Mama to osoba, która bardzo lubi podróżować – dotychczas jedynymi środkami transportu z jakich korzystała był samochód, pociąg i autokar. Po naszych wojażach po świecie stwierdziła, że tak być nie może i chciałaby spełnić kiedyś swoje marzenie: zobaczyć Rzym i Watykan. Od tego czasu przez prawie rok pracowaliśmy nad jej nastawieniem do podróży i zamknięciem w samolocie. Wyjaśnialiśmy od początku do końca jak taki lot wygląda, opisywaliśmy każdy dźwięk, który wydaje samolot, opowiadaliśmy o startach i lądowaniach, puszczaliśmy filmy na youtubie, mówiliśmy że w kabinie jest czym oddychać itd. W końcu nadszedł ten sądny dzień, a wraz z nim miejsce przy oknie w połowie kabiny, odkręcona maksymalnie wentylacja oraz wino i czytanie gazetki WizzAir’a. I wiecie co? Mama swój pierwszy lot przeżyła lepiej niż my wszyscy :) Bez żadnego ataku paniki, a wysokość nie zrobiła na niej żadnego wrażenia (chociaż np. na latarnię morską by nie weszła). I nie może doczekać się kolejnych!
Jak przetrwać lot mając klaustrofobię?
Każdy z nas jest inny i każdy reaguje inaczej, natomiast zbiór poniższych wskazówek może pomóc wytrzymać kilka godzin w przestworzach.
- Wybierz miejsce z tyłu samolotu – będziesz mieć większą przestrzeń przed sobą.
- Po zajęciu miejsca odkręć i skieruj nawiew powietrza na siebie. Oddychaj wolno i spokojnie, bierz głębokie wdechy.
- Odwróć swoją uwagę od zamkniętych drzwi i porozmawiaj ze współpasażerem, poczytaj książkę, zjedz coś, zacznij słuchać muzyki. Nadmierna koncentracja na problemie doprowadzi Cię do ataku paniki.
- Alkohol na rozluźnienie? Czemu nie – jeśli Cię uspokaja to w niedużej ilości może być sprzymierzeńcem podczas lotu.
- W ekstremalnych przypadkach pomóc może tylko lekarz specjalista, który przeprowadzi terapię lub przepisze leki farmaceutyczne.
Komentarz
Witam,
Ja miałam swój pierwszy lot jakiś czas temu. Nie było w nim nic nadzwczajnego. Trochę turbulencji i to wszystko. ALE dostałam leku wysokości, klaustrofobii, ataku paniki. Nic mi nie pomogło. Miałam książki. Filmy muzykę. I dwóch przyjaciół między sobą. Nic mi nie pomogło. Wiem ze samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Ale przeraża mnie wejście tam znowu. Trzy fajne rzeczy które mi się szczerze podobały. To start, zmiana poziomu i lądowanie. Potrzebuje jakieś rady, bo nie chce się całe życie bać.